śro październik 26 2016

Porada eksperta: Gdy wpadniesz w poślizg, zachowaj spokój

Wyniki badania przeprowadzonego przez Nokian Tyres’ wskazują, że zdaniem kierowców najbardziej niebezpieczne sytuacje w ruchu drogowym w czasie jesiennej słoty to ryzykowne wyprzedzanie, utrzymywanie zbyt małej odległości od samochodu z przodu, gwałtowne manewry wykonywane przez innych kierowców, jazda z nadmierną prędkością i poślizg. Ryzyko utraty przyczepności na drodze jest szczególnie duże w czasie ulewnych burz. Dobre ogumienie i utrzymywanie właściwego ciśnienia powietrza w oponach znacząco zmniejszają niebezpieczeństwo, gdy auto wpadnie w poślizg, jednak to umiejętność zachowania zimnej krwi i prawidłowa reakcja kierowcy mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa.

„Kiedy samochód wpada w poślizg, nie należy hamować. Zamiast tego trzeba wcisnąć sprzęgło i zdjąć nogę z pedału gazu, aby zmniejszyć prędkość pojazdu. Bardzo ważne jest także manewrowanie kierownicą w sposób, który pozwoli utrzymać pożądany kierunek jazdy. Jeżeli koła są skierowane całkowicie w prawo lub w lewo, to po odzyskaniu kontroli nad pojazdem może okazać się, że samochód nagle w niekontrolowany sposób zmienia kierunek jazdy. Ponadto podczas wyprowadzania samochodu z poślizgu nie należy przyspieszać” – mówi Matti Morri, kierownik ds. obsługi technicznej klienta w Nokian Tyres.

Trzeba jednak pamiętać, że w czasie silnych opadów deszczu jedyną prawidłową reakcją kierowcy, gdy auto wpadnie w poślizg, jest redukcja prędkości. Dzięki temu rowki w oponach z powodzeniem odprowadzą wodę zgromadzoną między oponami a powierzchnią jezdni. Niezwykle ważne jest także utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa ryzyko poślizgu oraz zmniejsza stabilność pojazdu i obniża trwałość opon. W przypadku samochodów przewożących ciężkie ładunki kierowcy powinni zadbać, aby ciśnienie w oponach było o 10-15% większe. Co więcej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, najmniejsza dozwolona głębokość bieżnika dla opon letnich wynosi 1,6 mm, a dla opon zimowych – 4 mm. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ryzyko poślizgu wzrasta, jeżeli zużycie opon odpowiada tym parametrom. Według zaleceń Nokian Tyres minimalna głębokość bieżnika powinna wynosić 4 milimetry.

Skuteczność wyprowadzania samochodu z poślizgu zależy w bardzo dużej mierze od jakości opon zimowych lub letnich. Dla przykładu Nokian Line SUV, jedna z najlepszych opon letnich wg testów przeprowadzonych przez AutoBild Allrad (kwiecień 2015 r.), wpadała w poślizg przy prędkości 85 km/h, podczas gdy najsłabsze opony w zestawieniu osiągały wynik zaledwie 80,1 km/h. 

Podobnie przedstawia się sytuacja z zimowymi oponami od Nokian Tyres – są w pełni dostosowane do bezproblemowej jazdy w warunkach zimowych, zmniejszając ryzyko poślizgu. 

Jak uniknąć wpadnięcia w poślizg

  • W czasie jazdy w deszczu zmniejsz prędkość. Nawet nowe opony zdziałają niewiele, jeżeli jedziesz za szybko.
  • Sprawdzaj głębokość bieżnika w swoich oponach – minimalna wartość to 4 mm.
  • Sprawdzaj ciśnienie w oponach – zbyt niskie sprzyja wpadaniu w poślizg.
  • Podczas jazdy po głównych drogach unikaj przejeżdżania po wypełnionych wodą szczelinach.

Jak zareagować w przypadku poślizgu

  • Zachowaj spokój!
  • Wciśnij sprzęgło i zdejmij nogę z pedału gazu, aby zmniejszyć prędkość.
  • Nie kręć kierownicą z jednej strony na drugą. Zamiast tego ustaw ją w pożądanym kierunku jazdy do momentu, w którym odzyskasz kontrolę nad pojazdem.
  • Kiedy wpadniesz w poślizg, nie hamuj ani nie przyspieszaj. To tylko zmniejszy Twoją kontrolę nad pojazdem.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z:

Marcin Lewandowski, PR Manager MSLGROUP, +48 608 390 858, marcin.lewandowski@mslgroup.com

Obrazy w wysokiej rozdzielczości do wykorzystania przez prasę są dostępne pod adresem: www.nokiantyres.com/summerseason-CE ; www.nokiantyres.com/winterportfolioCE

Informacje o tym, jak uniknąć poślizgu są dostępne pod adresem:
www.nokiantyres.com/innovation/safety/dangers-of-aquaplaning/

Pożyteczne wskazówki na temat konserwacji opon są dostępne pod adresem:
https://www.nokiantyres.com/innovation/facts-about-tyres/useful-tips-for-tyre-maintenance/

Archiwum wiadomości