Olej i wymiana oleju

Oleje samochodowe służą smarowaniu silnika, co zapobiega jego zbyt szybkiemu zużyciu. Wymiana oleju to jedno z najważniejszych zadań serwisowych. Tarcie powstałe w przypadku braku odpowiedniego smarowania powoduje niszczenie silnika związane ze zbyt wysoką temperaturą. W czasie pracy silnika w oleju gromadzą się pozostałości po procesie spalania paliwa oraz drobiny metalu. Powodują one spadek właściwości smarujących oleju i zużywanie silnika. Po zmianie oleju silnik jest smarowany czystym środkiem o lepszych właściwościach smarujących.

Olej należy wymieniać co 10 000 – 15 000 km i najlepiej robić to przy rozgrzanym silniku. Prawie wszystkie serwisy Vianor oferują usługę wymiany oleju dla samochodów osobowych i dostawczych. Oprócz tego zapewniają szeroki wybór olejów, filtrów i smarów. Innymi słowy: wszystko, czego trzeba do wymiany oleju i dużo więcej!

Wymiana oleju

Wymiana oleju polega na odkręceniu korka oleju tak, aby olej mógł wyciec do umieszczonego pod miską zbiornika. Następnie demontuje się filtr oleju i sprawdza, czy stara gumowa uszczelka obudowy filtra nie przywarła do silnika. Po spuszczeniu oleju korek jest wkręcany na miejsce, a w razie potrzeby wymieniana jest uszczelka. W końcu do silnika nalewa się nowego oleju i sprawdza jego poziom. Po wymianie oleju należy na kilka sekund uruchomić silnik, aby ciśnienie oleju ustabilizowało się na normalnym poziomie, a kontrolka oleju zgasła. Ostatnią czynnością jest ponowna kontrola poziomu oleju.

Olej silnikowy można również wypompować zamiast spuszczać. Taka wymiana jest nazywana odsysaniem. Jest ona polecana w przypadku niektórych modeli samochodów. Olej silnikowy może być syntetyczny (wytworzony sztucznie), mineralny lub półsyntetyczny.

Przy wymianie oleju serwisy Vianor nie zapominają o środowisku naturalnym

Stare oleje pozostałe po wymianie oraz filtry oleju są niebezpiecznymi odpadami. Usługa wymiany oleju w serwisie Vianor to nie tylko odpowiedzialne podejście do silnika, ale również do prawidłowej utylizacji tych nieczystości.