Sprawdź ciśnienie

rengaspaineet.jpg

Uwaga! Ciśnienie powietrza należy zawsze mierzyć na zimnych oponach.
 
Temperatura ma znaczący wpływ na ciśnienie w oponach. Temperatura w ciepłym garażu może być nawet o 30 °C wyższa niż na zewnątrz. Jeśli ciśnienie powietrza zostanie zmierzone w środku, będzie zbyt niskie w stosunku do temperatur panujących na zewnątrz.
 
Przykład: Temperatura w garażu wynosi +20 °C, podczas gdy na zewnątrz jest -10° C. Jeśli pompujemy opony w garażu do zalecanego ciśnienia musimy dodać dodatkowe 0.3 bara (30 kPa) aby zapewnić jego odpowiednią wartość na zewnątrz.
 
Wpływ temperatury na ciśnienie w oponach samochodów osobowych wynosi ok. 0.1 bara (10 kPa) na każde 10 °C.
 
Oprócz zapewnienia odpowiedniego ciśnienia w oponach kierowca powinien upewnić się również że opony kierunkowe są zamontowane zgodnie z kierunkiem obrotu. Kierunek toczenia wyznacza strzałka na boku opony.
 
W celu przedłużenia życia opony zalecane jest zamienianie miejscami opon z przedniej i tylnej osi co każde 5,000 - 10,000 kilometrów. Dzięki temu opony będą zużywać się równomiernie.
 
Zalecamy docieranie zimowych opon oznaczonych jako M+S, przez unikanie ostrego przyspieszania i gwałtownego hamowania przez pierwsze 500 kilometrów. Delikatne docieranie poprawia wytrzymałość i osadzenie kolców w oponach kolcowanych.