Nowe etykietowanie opon w UE

EC_tyre_label_web_rgb_L.jpg

Bezpieczeństwo, efektywność ekonomiczna i środowiskowa

Od listopada 2012, zakup nowych opon na terenie Unii Europejskiej będzie łatwiejszy dzięki nowym etykietom opon, podobnych do tych stosowanych na artykułach sprzętu gospodarstwa domowego.
 
Nowe etykiety mają na celu nakierowanie klienta na zakup lepszej jakości opon, a zatem bezpieczniejszych. przyszłości oznakowanie będzie widoczne na wszystkich materiałach promocyjnych związanych z oponami oraz w punktach sprzedaży. Etykiety nie stanowią dla kierowców korzystających z opon zimowych żadnej wartości dodanej w trudnych i zmieniających się zimowych warunkach atmosferycznych. Oznakowanie może być natomiast mylące i zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Zgodnie z rozporządzeniem.  etykiety mają zastosowanie w oponach zimowych, obowiązkiem oznaczania za pomocą etykiet nie będą objęte opony bieżnikowane, kolcowane.

polttoainetaloudellisuus.jpgEfektywność paliwowa  
Opory toczenia klasy A do G w celu analizy efektywności paliwowej opony. Więcej informacji na temat efektywności paliwowej.

markapito.jpgPrzyczepność na mokrych nawierzchniach 
Przyczepność na mokrych powierzchniach klasy A do G w celu oznaczenia drogi hamowania na mokrych nawierzchniach. Więcej informacji na temat przyczepności.

ohiajomelu.jpgHałas 
Hałas zewnętrzny i wartość pomiaru hałasu Więcej informacji na temat hałasu.

 

Informacje wspomagające wybór twoich opon 

Etykieta informuje o trzech parametrach opony: efektywności paliwowejprzyczepności na mokrych nawierzchniach i hałasie. Oprócz trzech parametrów określonych przez UE, producenci biorą pod uwagę  szereg czynników związanych z bezpieczeństwem, osiągami i środowiskiem.
 
Podejmując decyzję o zakupie opon wybierz te, które najlepiej odpowiadają twoim potrzebom. Pomimo iż znakowanie w czytelny sposób pozwala na szybkie porównanie opon między sobą, decyzja o zakupie powinna być też oparta na informacjach uzyskanych np. od autoryzowanych dealerów opon, bezstronnych testach przeprowadzanych przez specjalistyczne wydawnictwa i  producentów opon.

Opony zimowe i warunki atmosferyczne w Europie Północnej 

Nowe etykiety nie biorą pod uwagę rzeczywistych zimowych warunków. W wymagających i zmieniających się warunkach zimowych, najważniejszym czynnikiem bezpieczeństwa opon jest przyczepność na ośnieżonych i oblodzonych nawierzchniach. Dla bezpieczeństwa konsumentów ważne jest ,aby dokonali oni zakupu opon odpowiednich do panujących warunków.
 
Zgodnie z nowym rozporządzeniem znakowane muszą być wszystkie opony do samochodów osobowych, 4x4, dostawczych i ciężarowych i autobusów wyprodukowane po 1 czerwca 2012 roku i dopuszczone do użytku na drogach.