Opony kolcowane czy zimowe?

Wybór pomiędzy oponami kolcowanymi a zimowymi zależy od Twoich potrzeb. Obie alternatywy zapewniają długą żywotność opony i mają doskonałe właściwości jezdne. Zapoznając się z ich charakterystycznymi cechami będziesz mógł lepiej dostosować wybór do swoich potrzeb.

Opony zimowe przez cały rok?

Szorstkie nawierzchnie wiosennych dróg mogą powodować przyspieszone zużycie opon, a ogumienie zimowe zaprojektowane jest do stosowania właśnie zimą. Dobre opony letnie znacznie przewyższają je swoimi właściwościami. Dlatego nie polecamy stosowania opon zimowych przez cały rok. Letnie ogumienie jest najrozsądniejszym i najbezpieczniejszym wyborem na ciepłe pory roku.

Na śnieg czy lód?

Jeśli zimą jeździsz częściej na nawierzchniach oblodzonych niż na pokrytych śniegiem to opony kolcowane są właśnie tym czego potrzebujesz. Tego typu ogumienie jest wyjątkowo polecane jeśli mieszkasz blisko wybrzeża, gdzie drogi zimą są najczęściej oblodzone. Na ośnieżone nawierzchnie wybieraj zwykłe opony zimowe.

Mokry lód i zbity śnieg

Posiadając zwykłe opony musisz szczególnie uważać na skrzyżowaniach itp. gdzie może zalegać mokry lód lub zbity śnieg. Opony kolcowane w takich warunkach sprawdzają się lepiej.

Ciche opony

Jeśli doceniasz opony, które są ciche na suchej nawierzchni nie wybieraj opon kolcowanych.

Nieprzewidywalne warunki jesienne

Na jesieni zimowe opony mogą być montowane wcześniej od opon kolcowanych. Po ich założeniu nie musisz się martwić gwałtownie zmieniającymi się warunkami drogowymi. Tak samo wiosną, kiedy skoki temperatury potrafią być niezwykle gwałtowne opony zimowe są lepszym wyborem.