Dobra opona jest zazwyczaj bardziej ekonomiczna niż opona tania

cheap_tyre_vs_quality_tyre.jpgTanie opony, dobra oferta, obniżona cena – wszystkie te obietnice brzmią dobrze dla kierowcy w potrzebie nowych letnich lub zimowych opon. Jednakże, po zakupie tanie opony mogą generować wyższe koszty niż wysokiej jakości opony letnie lub zimowe.

Z zewnątrz tanie opony mogą wyglądać tak samo jak ich wysokiej jakości odpowiedniki. Jednakże, wzór bieżnika jest tylko jedną z cech opony. Rozwiązania stosowane w wielowarstwowych strukturach i mieszankach gumy mają decydujące znaczenie na osiągi opony, jej wytrzymałość i opony toczenia. Z tego powodu wytrzymała opona o niskich oporach toczenia może okazać się bardziej ekonomiczna niż jej tania alternatywa.

Najtańsze opony zazwyczaj zużywają się najszybciej

Aby uniknąć niespodziewanych kosztów należy dokładnie porównywać tanie opony. Na rynku istnieją również dobre oferty na opony wysokiej jakości. Na przykład starsze modele, które nadal zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i jakość zazwyczaj oferowane są po niższej cenie. Kierowcy powinni również zwrócić uwagę na regularnie ukazujące się w wielu renomowanych magazynach testy porównawcze opon. Praktycznie wszystkie modele wygrywające testy pochodzą od renomowanych producentów – nawet w porównaniach uwzględniających stosunek ceny do jakości.
 
Często dobra opona wytrzymuje dłużej niż tania ze względu na lepsze materiały i rozwiązania konstrukcyjne. Mieszanka gumy musi być zróżnicowana w zależności od przeznaczenia opony i indeksu prędkości. Twardsze mieszanki mogą być bardziej wytrzymałe niż miękkie lecz należy też wziąć pod uwagę różnice we właściwościach jezdnych. Bardziej miękkie mieszanki są bezpieczniejsze na mokrych oraz oblodzonych nawierzchniach.
 
Generalnie można stwierdzić że opony wysokiej jakości zapewniają optymalną równowagę pomiędzy bezpieczeństwem a wytrzymałością uzyskaną dzięki wnikliwemu testowaniu i procesach produkcyjnych. Dobra letnia lub zimowa opona pozostanie bezpieczna przez jeden lub dwa sezony dłużej niż jej tania alternatywa. Ma to bezpośredni wpływ na koszt jazdy.

Opory toczenia tanich opon

Porównując tanie opony z produktami wysokiej jakości powinniśmy również zwracać uwagę na ich opory toczenia. Im niższe opory toczenia tym mniej energii potrzeba do obrotu opony. Właściwy dobór ogumienia ma bezpośredni wpływ na zużycie paliwa naszego samochodu. Tanie opony oferują oszczędność jedynie w momencie zakupu – wyższe zużycie paliwa może w znaczący sposób podnieść koszt eksploatacji pojazdu. Topowi producenci opon już w tej chwili otwarcie informują o oporach toczenia swoich letnich i zimowych produktów, pomimo tego że zgodnie z prawem, w Europie, będzie to od nich wymagane dopiero od listopada 2012 roku.
 
Specjalne oferty i reklamy tanich opon rzadko zwracają uwagę na koszty generowane przez opony po zakupie i zamontowaniu na samochód. Co więcej, sprzedawcy tanich opon i sklepy internetowe mogą nie być w stanie udostępnić informacji o odporności na ścieranie i oporach toczenia, które mają duży wpływ na całkowite koszty jazdy.